Krajinářská dílna 2020

JEDLÁ KRAJINA
22. – 24. 5. 2020 Baliny u Velkého Meziříčí

Zaměření dílny

Dílna se bude věnovat vztahu jídla a krajiny z pohledu člověka. Dokud nebudeme jíst pouze uměle pěstované bílkoviny a rostliny z hydroponických systémů, musíme se spolehnout na zdroje v krajině. Cílem dílny je přiblížit účastníkům z různých oborů jiný způsob vnímání a analýzy krajiny. Prostředkem nám budou přednášky a praktická cvičení.

Předběžný program

Terénní sběr jedlých rostlin či jejich částí v různých biotopech v krajině

– Kulinářské vaření z invazních druhů aneb Snězme invadéry!

– Způsoby obživy (sběr, lov, zemědělství) a jejich historický vliv na krajinu

– Environmentální aspekty různých výživ

– Výroba žitného kvásku a pečení chleba

– Marketing jídla pomocí krajiny

Hosté

Pavla Žáčková (paleobotanička, SCHKO České středohoří, PřF UK)

Martin Vojík a Martina Kadlecová (invazní sekce z FŽP ČZU v Praze)

Jan Oulehla (Ústav aplikované a krajinné ekologie, MENDELU v Brně)

Dopravní dostupnost

  • vlastním autem – před akcí se dohodne případná spolujízda
  • vlakem / busem do Velkého Meziříčí pak autobusem z Velkého Meziříčí na zast. Baliny, rozc. + 1,5 km pěšky po silnici do Balin

Ubytování

Nocleh najdeme v areálu Chaloupek o.p.s. v Balinách u Velkého Meziříčí. Spát se bude v podsadových stanech či v přednáškové místnosti. Umývárka a sprcha jsou společné na budově. Spacák a přezůvky nutné! Náklady na ubytování budou cca 300 Kč/osobu na dvě noci a účastníci si je hradí sami. Platba v hotovosti na místě nebo převodem na účet.

Stravování

Vaření zajistí částečně organizátoři, částečně si v rámci dílny uvaříme něco dohromady. Na jídlo vybereme příspěvek příspěvek 200 Kč/osobu. Zajištěné bude jídlo od páteční večeře po nedělní snídani. Vařit se bude bezmasé jídlo, s výjimkou invazních pochutin. Ráno na snídaně bude k dispozici základní proviant (pečivo, sýry, ovoce, zelenina, čaje). Kdo má speciální nároky na stravování, nechť si přiveze, co je mu po chuti. Je zde možnost využití společné kuchyňky. Určitě se nebráníme tomu, aby kdokoliv přivezl cokoliv ostatním na ochutnání. Třeba nějaké regionální speciality. V Balinách není obchod ani restaurace! Nejbližší je ve Velkém Meziříčí, kam se musí autem!

Kontakt a přihlášky

K přihlášení na krajinářskou dílnu využijte online formulář. Vzhledem k povaze dílny bude počet účastníků omezen na zhruba 20 lidí. Přihlášky zasílejte do 30. 4., poté budete kontaktováni, zda pro vás máme místo. Kontaktovat nás můžete též přes email krajinarskadilna@gmail.com.

Na všechny účastníky se těší organizační tým Michal Forejt, Johana Vardarman a Pavlína Pokorná